28 sierpnia 2017

Yorkshire Terrier - co musisz o nim wiedzieć?



Dzisiaj zapraszam Was na post rozpoczynający serię o rasie Yorkshire Terrier. Nie wiem jak długa ona będzie, chciałabym jednak zawrzeć w niej wszystkie kluczowe informacje, oraz własne spostrzeżenia względem tych psów. Spokojnie, podobna seria pojawi się także na temat Owczarków Szkockich.

Pies do polowań na szczury 

 Rasa ta wywodzi się z Wielkiej Brytanii i dawniej wykorzystywana była do polowań na szczury. Charakter typowy dla terriera, niewielka budowa ciała oraz znakomity węch pozwalały im dostawać się do naprawdę bardzo małych miejsc. Jego zadaniem było także tępienie mysz i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. 

Charakter terriera

Prawidłowo prowadzony przez przewodnika pies rasy Yorkshire Terrier wyróżnia się łatwą możliwością adaptacji do nowych warunków, ponadto jest pełen energii.. Uwielbia zabawę i towarzystwo, szczególnie ludzkie. Są to psy uczuciowe, o przyjaznym usposobieniu, jednocześnie jednak bardzo uparte. Psy tej rasy uwielbiają długie spacery. Początkowo niepewne w stosunku do wody, kiedy jednak dadzą się już przekonać, ciężko je z niej wyciągnąć. Mają silny instynkt myśliwski, dlatego nienauczone będą gonić, a także próbować zagryźć wszelkie ptactwo, oraz mniejsze zwierzęta typu królik, świnka morska czy szczur. 

Wymagająca pielęgnacja

Sierść tych psów rośnie przez całe życie a jej pielęgnacja jest wymagająca. Specjalnie dobrany szampon oraz odżywka a także regularne kąpiele i czesanie to podstawa. Skutecznie zapobiega to także kołtunieniu się "włosa". Szczególną rolę odgrywa tutaj także odpowiednio dobrana, dobra jakościowo karma, lub odpowiednio zbilansowana dieta BARF. 

Predyspozycje do chorób

Psy tej rasy mają dużą predyspozycję do chorób układu kostno-mięsniowego, oddechowego i pokarmowego. Najczęściej spotykane to:

* Zapadnięcie tchawicy 
* Zwichnięcie rzepki 
* Podwichnięcie szczytowo-obrotowe  
* Wnętrostwo 
* Nadmierne wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego a w jego następstwie wodogłowie 
* Zespolenie wrotno oboczne 
* Problemy z rozrodem (syndrom jednego szczenięcia)
* Zapchane gruczoły okołoodbytowe 
* Szybko narastający kamień nazębny 
* Nie wypadnięcie kłów mlecznych 

   
Na dzisiaj to już wszystko :) 
Dajcie znać w komentarzach czy
 taka seria wpisów Wam się podoba

7 komentarzy:

  1. Fajny post, dowiedziałam się sporo nowych rzeczy. Nie wiedziałam np. o predyspozycjach yorków do wodogłowia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój miał dwie ostatnie przypadłość, kamień nazębny ma cały czas. Ale mój z tego opisu, to nie udanny egzemplarz, bo to leniuch jest :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też niestety walczymy z kamieniem nazębnym :/

      Usuń
  3. Niestety nie dla mnie pies takiej rasy, zbyt mały, wolę zdecydowanie większą i bardziej postawną posturę. Ale z tego, co mi wiadomo, to wiele osób lubuje się w takich pieskach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama do momentu pojawienia się Soni miałam styczność raczej z samymi większymi psami, dlatego York był dla mnie dużą odskocznią :) Mimo wszystko miłość do większych psów pozostała.

      Usuń

Spodobał Ci się post? ♥
Chcesz podzielić się z innymi swoją opinią?
Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz :)

* Hejty i obraźliwe komentarze nie będą akceptowane
* Weryfikacja obrazkowa wyłączona
* Komentować możesz nawet bez posiadania konta google, wybierz opcje "Anonimowy"